Astropay ve Paykasa Birleşiyor

Astropay ve Paykasa Birleşiyor

Şirket yetkililerinden açıklama bekleniyor

Son günlerde, ön ödemeli kartlar dünyası, gündeme bomba gibi düşen bu haberle, büyük şaşkınlık yaşamakta. Alınan duyumlara göre, Astropay ve Paykasa olarak adlandırılan iki dev kuruluş, alt yapıları birleştirme konusunu görüşüyor. Henüz birinci ağızdan herhangi bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen, tüm kart satıcıları ve kullanıcıları, nikahın çoktan kıyıldığını ve artık son görüşmelerin yapıldığını düşünüyor.

Kullanıcılara nasıl yansır?

Bilindiği üzere Astropay ve Paykasa farklı iki para birimi üzerinden işlem görmekte. Ellerinde henüz satılmamış kartlar bulunan satıcıların yanı sıra, birikim anlamında yüklü miktarlarda kart satın almış olan, kullanıcılar da, bu durum karşısında oldukça şaşkın bir vaziyette. Toplantıdan çıkacak olası birleşme kararının ardından, sahip oldukları kartların geçerliliğini yitireceğini düşündükleri için kartları şimdiden bozdurma yarışına girmiş durumdalar.

Birleşme sonrası, avro para biriminden vazgeçileceği ve piyasada bulunan paykasa kartların bakiyelerinin avro para biriminden, dolara dönüştürüleceği, kulağa gelen bazı söylentilerden birisi.

Peki ya üye iş yerleri ne yapacak?

Bir çok üye iş yeri bulunan iki firma olası bir birleşme kararı sonrası, tüm üye firmaların yeni kart alt yapısı altına toplanacağı yeni bir sistem hakkında ki görüşmelerini halen sonuçlandırabilmiş değil.

Bazılarına göre, firmaların birleşme işlemleri tamamlansa dahi, eldeki kartların bitişine kadar, geçerliliğini koruyacağı ve tüm bu iş yerlerinde alışverişe her iki kartında açık olacağı gibi bir durum söz konusu. Bir diğer kesim ise, birleşim işlemleri gerçekleşir gerçekleşmez, yeni bir isimle, yepyeni bir kartın kullanıma sunulacağı ve eski kart sahiplerinin ellerinde bulunan paykasa ve astropay kartlarının bu yeni kart ile değiş tokuş edileceği yönünde düşüncelere sahip.

Kart satış siteleri etkilenir mi?

Her iki kartında satış hakkını bulunduran bayilerin, bu işten karlı çıkacağı düşünülürken, sadece astropay ya da paykasa satışı yapan firmalarınsa, yeni sisteme ayak uydurmakta zorlanacağı şeklinde yaygın bir düşünce sebebiyle, şu anda kart bozum fiyatları oldukça etkilenmiş durumda.

Her ne kadar Ceres Online ve Astropay LLC firmalarından herhangi bir kesin açıklama gelmemiş olsa da, dedikodunun dilden dile dolaşıyor olması bile, piyasaların gerilmesine yol açtı.

Bir önceki yazımız olan Paykasa Fiyatları 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin

Bir Cevap Yazın